deti a divadlo

15.06.2020

Divadelný turnus - 20.7 - 24.7

Tento týždeň sme si vzali na mušku divadelný tábor z našej ponuky
 Vyspovedali sme hlavného aktéra táboru a zároveň režiséra populárneho ochotníckeho divadla v Žabokrekoch, nádejného mladého herca Martina Zachara, študenta VŠMU. 

Prečo deti a divadlo ?

jednoznačne preto, že divadlo je láska. Divadlo je umenie, ktoré ako jediné vnímame všetkými zmyslami súčasne. Je to umenie pre deti s fantáziou a tú má predsa každé dieťa. Divadelná hra a jej príbeh vytvorí zážitok nielen pre diváka, ale aj herca. Okrem toho, že všetky deti milujú svet rozprávok, divadlo ich do tohoto sveta priamo pozýva, umocňuje ich zážitky a fantáziu. V našom tábore pre deti pomáhame deťom objavovať ich talenty a učíme ich ako vystupovať , ale i ako to v divadle funguje, čo je tréma ako pracovať s pocitmi.

Čo sa deti naučia? 
ako som už spomínal naučia sa bojovať s trémou, osvoja si techniky ako ovládať trému, ako vystupovať na verejnosti, zvládnu koncentráciu, upevníme ich sebavedomie, učia sa zvládať ostych, vystupovať pred obecenstvom, trénujú pamäť učením sa textov, naučia sa zvládnuť základy rétoriky a naučia sa bez problémov hovoriť pred skupinou ľudí. Toto všetko sa im bude hodiť nielen na rôznych školských prezentáciach, ale i v skutočnom - dospeláckom živote. 

Divadelná rola a jej stvárnenie prináša dieťaťu:


  • sebapoznanie
  • rozvoj komunikačných schopností
  • schopnosť empatie
  • správne prosociálne správanie
  • uvoľnenie
  • radosť z pohybu, spevu a tanca
  • výlet do sveta fantázie


Okrem toho sa deti veľmi dobre zabavia, lebo svet divadla je veľmi zaujímavý. Keďže väčšinu času budeme tráviť priamo v kultúrnej sále v KD Žabokreky, deti spoznajú dosky, ktoré znamenajú svet naozaj detailne.
Vždy si ukážeme aj technickú stránku divadla, ako funguje osvetlenie, zvukové efekty, ako sa menia kulisy, čo sa nachádza pod pódiom, kde je šepkárka, deti si skúšajú divadelné kostýmy, parochne preskúmajú naozaj všetky zákutia divadla.
Deti zároveň učíme spoznať svoje schopnosti a výborne ich ďalej rozvíjať, všetko hravou formou bez nútenia. Počas celého týždňa vždy pripravujeme záverečný program pre rodičov, kde si svoju hereckú slávu každý užíva.
Program je vždy zostavený z tanečnej časti, nájdete v ňom kreatívne pohybové etúdy v réžii detí, spevu, ale i záverečnej divadelnej hry na motívy rozprávok. Tento program je ich ozajstným divadelným vystúpením a zároveň aj mnohokrát i prvým verejným predstavením.


ako vyzerá program?
z veľkej časti pozostáva z nácviku samotného programu, ale keďže vieme, že udržať pozornosť detí na tak dlhú dobu je náročné a aby sa deti cítili dobre potrebujú aj hru, prekladáme program vždy hrami, súťažami, zábavnými aktivitami, kreatívnym tvorením, ale i voľnou hrou vonku v záhrade.
Každý turnus má zaradený aj výlet do okolia nášho mesta a tak tomu bude i v divadelnom turnuse. Pôjdeme do lesa, pozrieť Mlynčeky a užijeme si poriadnu opekačku a samozrejme zájdeme aj na zmrzlinu.