HRY S DEŤMI

23.02.2020

Poďme sa hrať! Sú dni napríklad tie prázdninové, keď treba vymyslieť deťom nejakú zábavu. 
Za prvé preto. aby nás nezožrali od nudy :-), ale i preto, aby sme trávili čas spoločne a užili si spoločnú zábavu. Preto som sa rozhodla napísať tento článok, kde Vám priblížime hry, aké hráme s mojou dcérou, keď sú nielen upršané dni, alebo keď jednoducho keď sa chceme hrať sa spolu. Zároveň sú to hry, ktoré máme overené aj u detí, ktoré sa zúčastňujú našich táborov.

INDOOR HRY - HRY NA DOMA

Kameň papier nožnice trochu inak

túto hru pozná určite každý a vo svojej podstate nie je až taká zábavná, až do momentu,  keď si zahráte o to, že kto prehrá musí si namočiť hlavu napríklad do múky :-). Veľmi sme sa pritom nasmiali, takže ak oželiete trochu neporiadku, ktorý pri hre vznikne užijete  si ozajstné záchvaty smiechu. Ostatne aj spoločné upratovanie po hre má svoj význam. (tu je Video)


Čarovná taška

poukladajte do tašky rôzne predmety, ktoré dieťa podľa hmatu dokáže identifikovať. A potom už len necháte so zavretými očami dieťa loviť z tašky predmety, ktoré mu zadáte. My sa pri hre striedame a hráme na body. Občas hráme aj o to, kto vyberie riad z myčky, alebo povysáva :-) Túto hru maj veľmi radi aj deti na našich denných táboroch.


Pamäť ako slon

povyberajte 10 rôznych predmetov ( môžete aj viac, alebo menej) zakryte dekou. Nastavte stopky napr na 30 sekund, odkryte deku a nechajte dieťa zapamätať si predmety, po uplynutí času zakryte opäť dekou. Dieťa vymenuje predmety, ktoré si zapamätalo. Potom sa vystriedate. V tejto hre som zistila, že moja pamäť na to už nie je na tom dobre :-). takže trénujem i ja


Dobble


skvelá hra na rýchly postreh, kartičky so symbolmi, kde sa vždy snažíte čo najrýchlejšie nájsť dva zhodné symboly. Pri tejto hre sa naozaj dobre bavíme, radi ju hrávame s našou 85 ročnou prababičkou.


Zrkadlo

postavíte sa oproti sebe, snažíte sa o čo najvernejšie napodobnenie osoby pred vami, tzn jeden je zrkadlo, druhý odrazom.
napríklad takto:


OUTDOOROVÉ HRY

Prekážková dráha

nainštalujem po záhrade rôzne dosky, predmety na preskakovanie, kýbliky, lano, a určím akým spôsobom sa dané stanovisko musí prejsť, (skáč na jednej nohe, bež, skáč ako žaba, hoď loptu 3x do kýblika, slalom atd )
pri tom stopujeme čas a snažíme sa ho s každým opakovaním vylepšovať. (pri tejto hre si v kľude môžete vypiť kávu, do momentu kým s anestretnete s požiadavkou a TERAZ TY!
V športovom turnuse tieto hry veľmi často využívame , prihlásiť dieťa na tábor môžete jedným klikom TU


Misia


túto hru využívam, keď chcem dcéru dostať na nejaký výlet, ktorý si vyžaduje väčší výkon, a viem, že musíme prejsť veľa km. (tzn výlet na hrad, prípadne tatranská túra) Pripravím si večer list, ktorý jej dám do schránky a ráno jej  ho prečítam. Ideme teda na misiu, buď zachrániť princeznú, vybrať sa do čarovného lesa, v zime  hľadať yettiho, hľadať poklad, čokoľvek. Tu môžete byť kreatívni podľa toho, čo deti baví. Večer si ešte nachystám  lístočky s úlohami, ktoré potom počas cesty nenápadne inštalujem. Napríklad, chod chvílu po slepiačky, skáč na jednej nohe, povedz farby po anglicky, zaspievaj pesničku, vymenuj desať slov na písmeno B, povedz hlavné mesto Slovenska, cúvaj 10 krokov..... možností je veľa využívam motorické úlohy, i vedomostné - rôzne kvízy, hádanky, otázky. Deti veľmi baví hľadať odkazy a konečne nepočujem vety typu : kedy už tam budeme, bolia ma nohy,mňa to nebaví a podobne. Túto hru viete hrať aj samy, ale super je keď zoberiete na misiu aj kamrátov. Misiu často využívame aj pri táboroch, deti sú vždy nadšené.


Stopovanie

Pripravíme zoznam predmetov, ktoré ideme do prírody hľadať, šišky, kamene, bobule, listy, trávu, čokoľvek čo viete, že dokážete nájsť vo Vašom okolí. A už len zoberiete tašku a doškrtávate zoznam ulovených vecí. Jednoduché a zábavné.
na tejto fotke vidíte nadšenie, keď deti nájdu, čo hľadajú.
V turnuse krížom krážom,, enviro turnuse, ale v i ostatných turnusoch tieto hry veľmi často využívame pri výletoch , prihlásiť dieťa na tábor môžete jedným klikom TU

AKÉ SÚ NAŠE TÁBORY?
Tábory robíme inak, kreatívne, premyslene, s dôrazom na detskú osobnosť. Chceme aby deti trávili veľa času vonku a trávili čas zmysluplne a zdravo a hlavne, aby tábor nebol len stráženie Vašich detí, chcem aby si odniesli skvelé letné zážitky. 
Pozrite si našu ponuku táborov, turnusy sú zamerané rôznorodo, na šport, hry, enviro, divadlo, edukáciu, každý si u nás vyberie


Fotky z minulých ročníkov nájdete v našej galérii.