Tipy na výlety s deťmi v okolí Martina

23.02.2020

Asi to poznáte, príde víkend a vy by ste radi zažili niečo fajn, čo si deti zapamätajú, aby mali zážitok, Prinášame pár tipov na výlety v okolí Martina, kde si užijete kopec zábavy, možno pre Vás nebudú novinkou, stretávam sa však často aj s  tým, že práve to čo máme "pod nosom " nepoznáme. My sme si tieto výlety obľúbili a často sa práve na tieto miesta vraciame aj s deťmi na táboroch počas leta. Sú to také naše overené táborové hity.

Tu je teda pár našich tipov:

Jasenská dolina:


perfektné miesto v zime aj v lete.
V zime si okrem lyžovačky môžete užiť lopárovanie, či sánkovanie, ale skvelé je i ihrisko pri bývalých zadných vlekoch, najväčším hitom aj na tábororch je kladka s kotvou práve na tomto ihrisku, na nej sa deti vydržia voziť aj hodiny, V lete sa tam dokonca pasú kozy aj ovečky, ktoré s deťmi kŕmime
Málokto vie, že sa v Jasenskej dá od lanovky ísť smerom do lesa, kde nájdete i Rozprávkový chodník, je pekný hlavne v lete. V lese popri cestičke sú osadené tabule s krátkymi tradičnými slovenskými rozprávkami ako sú Čert a kača, Lomidrevo, Kremienok a Chocholúšik (ktorý tam majú domček) Pamodaj šťastia lavička ( s lavičkou ponad potôčik ) a iné. Letný bonus sú aj černice, ktoré tam rastú... 
Minulý rok sme sa s deťmi v lese dobre najedli týchto antioxidantov a zažili aj krásnu letnú búrku. (celý chodník prejdete za cca 20-30 minút)
V lete sme si obľúbili v Jasenskej doline hlavne  penzión Babia hora, kde máme vždy zázemie pre deti, taktiež ihrisko s hojdačkami, šmýkačkami, loptami, altánok, teplý obed, dokonca i bazén sme pár krát využili, keď nám počasie dovolilo. Perfektné je, že bazén je bezpečný, nie hlboký a vieme tam deti super ustrážiť. A teda keď je vonku 32°c prijemne sa tam osviežime.


Gaderská dolina:

Gaderská je obľúbená  víkendová klasika. Súdiac podľa plného parkoviska v lete nie je neznámym miestom na výlet a to i preto, že ponúka naozaj oddych pre celú rodinu.
V letných mesiacoch obzvlášť. Nájdete v nej totiž príjemný chládok, ihrisko, perfektný asfalt pre bycikle, odrážadlá, kolobežky, kočík. My sme si deťmi počas táborov obľúbili výlet z Gaderskej na Blatnický hrad, ktorý je neďaleko. Počas cesty vždy zbierame rôzne indície a plníme úlohy, či už pohybového,  alebo vedomostného charakteru. Takýmto spôsobom odkráčajú v pohode celú trasu aj tí menej zdatní, pretože celá vychádzka je pre deti hrou. Na hrade vždy vymyslíme nejakú aktivitu, "nainštalujeme šamana " či indiánskeho náčelníka a deti tak majú skvelý zážitok. 
Motiváciou a obľúbeným miestom na občerstvenie je Chata pod hradom, kde nám vždy pán prevádzkar urobí pre deti skvelý guláš, či parádnu domácu fazuľovú. Tento výlet je naozaj vhodný pre celú rodinku, trasa tam aj späť cca 6,5 km. Teplické serpentíny

sú malý zázrak, priam rozprávkový veľmi prepracovaný vodný systém, ktorý tiež medzi Martinčanmi až tak známy nie je. Teplické serpentíny je sústava rybníkov, ,spojených potôčikom, tečúcim popri horskom chodníku sprístupnený rebríkmi a serpentínami. Celú cestu sa môžete kochať krásnou prírodou, kaskádovitými minivodopádmi. Serpentíny dala vybudovať rodina Révajovcov, v obci Turčianska Štiavnička, kde sa serpentíny nachádzajú. Ak nepoznáte určite preskúmajte, túra trvá približne hodinku na vyhliadku a pokračuje ďalej dokonca až na Katovu skalu.
Tento rok si s deťmi na tábore tento výlet celkom určite opäť užijeme.


Len tak vlakom
jazdiť vlakom je pre dnešné deti naozaj zážitok. Skoro denne sa niekam presúvame, väčšinou však autom. Ísť teda niekam len tak vlakom, alebo autobusom býva veľakrát zážitkom a novým dobrodružstvom pre väčšinu detí a v tomto prípade my hovoríme, že už i cesta je cieľ a baví nás to, že sa deti tešia.
Takýto výlet si môžete naplánovať napríklad do Turčianskych Teplíc a spojiť s návštevou parku, či do Strečna, a navštíviť zrúcaninu hradu Strečno. (všade dorazíte tak do 30 minút)


A čo robiť keď nám počasie nepraje?
Martin je skvelý v tom, že naozaj je kam s deťmi ísť i v upršanom počasí. Múzeum Andreja Kmeťa ponúka celoročnú expozíciu Príroda Turca, ktorá je naozaj veľmi pekne spracovaná. Zaujímavé je, že je interaktívna, deti si môžu niektoré exponáty ohmatať, vypočuť zvuky, či dokonca naštudovať mikroskopom mikrosvet okolo nás. 
Slovenské národné múzeum taktiež ponúka pekné výstavy, a okrem toho nádherným miestom je i botanická záhrada, ktorú sa snažia prinavrátiť k životu. Deti fascinuje tamojšia flóra a storočné platany, či iné majestátne stromy, ktoré tam môžu vidieť. Záhradu počas táborov veľmi radi využívame pre naše aktivity, hľadáme v nej poklad, či schované indície. 

Páčili sa Vám naše tipy ? zdieľajte pre Vašich priateľov.

Máte pre nás tip na miesto, ktoré by sme mali s deťmi vidieť ? 

Budeme radi ak nás inšpirujete.

Chcete sa k nám pridať ?stačí vyplniť elektronickú prihlášku